Bolaget har specialiserat sig på produkter och tjänster som hjälper till att effektivisera utvecklingen av biologiska läkemedel. Huvudfokus ligger på att analysera och karakterisera proteinstrukturer, vilket är avgörande för att säkerställa kvalitet och effektivitet hos dessa läkemedel.
Genovis enzymprodukter, SmartEnzymes, är utformade för att klyva specifika delar av proteiner på ett precist och reproducerbart sätt, och används av forskare och läkemedelsbolag världen över för att förstå hur proteiner fungerar och interagerar med varandra. Detta är en viktig del i utvecklingen nya läkemedel, för att säkerställa att de är säkra och fungerar optimalt för patienterna. Med Genovis produkter blir utvecklingsprocessen helt enkelt mer exakt och effektiv.
Fokus på enzymaffären
Fram till förra året bestod Genovis verksamhet av tre huvudsakliga delar: enzymer, antikroppar, samt service. Bolaget har nu valt att renodla sin strategi till att fokusera på enzymaffären och tillhörande serviceaffär. I augusti 2024 avyttrade man därför sin antikroppsverksamhet till det amerikanska bolaget Leinco Technologies. Några finansiella detaljer har inte offentliggjorts men i samband med försäljningen underströk Genovis vd Fredrik Olsson att:
– Denna försäljning gör det möjligt för oss att ägna våra resurser åt vår kärnverksamhet inom enzymer, där vi ser betydande tillväxtmöjligheter.
Expansion genom innovation och förvärv
Strategin består av tre delar, som går ut på att ”bredda produkterbjudandet, expandera vår kundbas samt komplettera med inorganiska strategiska tillväxtinitiativ som till exempel in-licensiering och förvärv av teknologier”.
Förra året lanserade Genovis sex nya produkter, bland annat FabRICATOR Xtra – en ny generation enzym som effektivt bryter ner moderna antikroppsformat med strukturella mutationer. Därmed löser bolaget ett problem som utmanat utvecklare av nästa generation antikroppsläkemedel. Traditionella enzymteknologier har nämligen inte kunnat bryta ner dessa designade antikroppsformat och samtidigt bibehålla precision och snabbhet.
Framöver satsar bolaget på att växa inom genterapi och autoimmuna sjukdomar och skickade nyligen in ansökningar om patent för nya enzymer med potentiell användning inom dessa områden.
Bolaget levererade även på målet att expandera kundbasen under förra året där man såg en ökad efterfrågan särskilt inom antibody-drug conjugates (ADCs) och antikroppskonjugering. ADC-marknaden upplever just nu betydande expansion med ökande investeringar. För Genovis produktportfölj är utvecklingen på ADC-marknaden synnerligen vältajmad då den leder till en ökad efterfrågan på både bolagets teknologiplattform och servicetjänster. För att stärka sin närvaro på viktiga marknader och nå ut vidare expanderade man dessutom säljorganisationen.
Slutligen, som ett led i strategin att växa genom förvärv och in-licensiering köpte Genovis 25 procent av SEQURNA, ett bolag som utvecklar nästa generations syntetiska och termostabila RNase-inhibitorer. Enligt Genovis löser produkterna flera av de begränsningar som traditionella inhibitorer har, såsom instabilitet och batchvariation. Genom SEQURNAs teknologi stärker Genovis sitt erbjudande inom RNA-baserade tekniker och breddar samtidigt sin position inom genomik.
På stadig finansiell grund
Om vi vänder blickarna mot finanserna visar den senaste kvartalsrapporten att bolaget står på stabil finansiell grund. Nettoomsättningen under det första kvartalet uppgick till 32,3 miljoner kronor, en minskning med 19 procent jämfört med samma period föregående år. I jämförelsesiffrorna ingår dock fortfarande den avvecklade antikroppsverksamheten och licensintäkter om cirka 10 miljoner. Tittar vi enbart på det kvarvarande enzymsegmentet så presterade man sitt hittills bästa kvartal och ökade omsättningen med 25 procent. Rörelseresultatet (EBITDA) landade på 8,9 miljoner kronor trots en negativ valutaeffekt om 2,7 miljoner kronor.
Tillväxten var bred både geografiskt och produktmässigt, med särskilt starkt bidrag från Nordamerika och fortsatt positiv utveckling inom serviceaffären för antikroppsmodifiering och ADC. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till drygt 10 miljoner kronor, och bolaget avslutade kvartalet med likvida medel på över 175 miljoner kronor – en stabil finansiell position som ger goda möjligheter till fortsatt expansion och tillväxt.
Innehållet i BioStocks nyheter och analyser är oberoende men BioStocks verksamhet är i viss mån finansierad av bolag i branschen. Detta inlägg avser ett bolag som BioStock erhållit finansiering från.