| Publicerad idag 11:19

Alzinova kommenterar branschkollegans miljardavtal med Lilly

SPONSRAT INNEHÅLL | [email protected]

AlzeCure Pharma har ingått ett samarbets- och utlicensieringsavtal med Eli Lilly för de globala rättigheterna till AlzeCures gammasekretasmodulator Alzstatin ACD680. Affären, med ett potentiellt värde på 1 miljard USD, visar att läkemedelsjättarna åter söker sig till amyloidspåret vid Alzheimers. Inom samma fält utvecklar Alzinova sin vaccinkandidat ALZ-101. För BioStock ger Alzinovas vd Tord Labuda sin syn på affären och vad det innebär för sektorn.

AlzeCures Alzstatin ACD680 är en gammasekretasmodulator som minskar produktionen av det skadliga amyloid-beta-proteinet Aβ42 och samtidigt ökar bildningen av kortare, ofarliga varianter. Utöver förskottsbetalningen på 10 miljoner USD väntar utvecklings- och kommersiella milstolpar samt royalty i det medelhöga ensiffriga procentintervallet på produktförsäljningen.

Lilly är redan på marknaden med amyloidantikroppen donanemab (Kisunla), och att bolaget nu även knyter till sig en oral, mer förebyggande ansats pekar mot ett växande intresse för tidiga behandlingar vid Alzheimers.

Alzinova närmar sig på sin sida en fas II-studie med den terapeutiska vaccinkandidaten ALZ-101, riktad mot de toxiska amyloid-beta-oligomererna, ett program som har både IND-klartecken och Fast Track-status från FDA.

Tord Labuda, vd Alzinova
Tord Labuda, vd Alzinova

Alzinovas vd Tord Labuda kommenterar

Affären visar att storbolagen är beredda att gå in tungt i Alzheimersprojekt redan i tidig utvecklingsfas. Vad betyder en sådan affär för Alzinova som närmar sig fas II med ALZ-101?

– Affären visar tydligt att Alzheimerområdet är högprioriterat hos de stora läkemedelsbolagen och att starka projekt kan attrahera betydande värden redan i tidig fas. För Alzinova bekräftar det att vår inriktning är rätt och att projekt som ALZ-101, med IND-godkännande och Fast Track-status, ligger i ett område där intresset är stort och växande.

Avtalet är samtidigt en signal om att amyloid fortfarande står i centrum för Alzheimersforskningen. Hur skulle du beskriva läget på fältet i dag?

– Fältet är inne i en mycket positiv fas där mångårig amyloidforskning nu omsätts i godkända behandlingar och stora industrisatsningar. Fokus ligger allt mer på rätt form av amyloid, rätt patienter och tidig behandling, vilket gynnar innovativa, sjukdomsmodifierande projekt med tydlig vetenskaplig grund.

Var ser du att Alzinova och ALZ-101 passar in i den utvecklingen?

– ALZ-101 är väl positionerat i denna utveckling genom sin specifika inriktning mot toxiska amyloid-beta-oligomerer, som bedöms spela en central roll i sjukdomsprocessen vid Alzheimers. Som terapeutiskt vaccin har ALZ-101 potential för långvarig effekt och praktisk användning vid tidig sjukdom, och vi ser en tydlig möjlighet att kandidaten kan bli en del av nästa generations Alzheimerbehandlingar – till gagn för både patienter och våra aktieägare.

Innehållet i BioStocks nyheter och analyser är oberoende men BioStocks verksamhet är i viss mån finansierad av bolag i branschen. Detta inlägg avser ett bolag som BioStock erhållit finansiering från.