Röd cancercell
| Publicerad idag 15:26

ComboTope ingår samarbete med Boehringer Ingelheim

Text: Kim Liedholm | [email protected]

Danska ComboTope Therapeutics har ingått ett forskningssamarbete med Boehringer Ingelheim för att utveckla tumörselektiva antikroppar mot cancerspecifika mål. Samarbetet bygger på ComboTopes SMART-Phage-plattform och spänner över flera onkologiska måltavlor. De exakta finansiella detaljerna framkommer inte men upplägget handlar om ett klassiskt licensavtal, med up-front, milstolpar och royalties.

ComboTope grundades på forskning från Danmarks Tekniske Universitet och fokuserar på en specifik biologisk utmaning inom onkologi: hur man riktar antikroppar mot cancerceller med tillräcklig precision för att inte skada frisk vävnad. Bolagets angreppssätt bygger på att cancerceller ofta bär ett distinkt mönster på sin yta – en kombination av en specifik sockermolekyl, exempelvis Tn eller STn, och det protein som bär den. Dessa kombinationer, som bolaget kallar combotopes, förekommer i mycket högre utsträckning på tumörceller än på frisk vävnad och fungerar som en sorts adresslapp som antikroppar kan riktas mot.

Det som gör metoden tekniskt intressant är att varken sockret eller proteinet ensamt ger tillräcklig specifitet – det är kombinationen som är tumörens signum. Konventionella antikroppsplattformar kan inte selektivt adressera den typen av sammansatta mål, vilket är den lucka ComboTope siktar på att fylla. Plattformen SMART-Phage är utformad för att identifiera antikroppar som känner igen just den kombinationen, med hög affinitet och tumörselektivitet.

Särskilt intressant inom ADC:er

I det nu ingångna samarbetet kommer Boehringer Ingelheim att tillhandahålla onkologiska måltavlor som ComboTope sedan arbetar mot med sin plattform, med målet att generera tumörselektiva antikroppar med ett definierat karakteriseringspaket. Boehringer Ingelheim tar sedan över för vidare forskning, utveckling, tillverkning och kommersialisering. Potentialen för den här typen av kombinations-antikroppar bedöms vara särskilt relevant inom svårbehandlade cancerformer och för modaliteter som antikroppsläkemedelskonjugat, ADC:er, där en hög måltavlespecificitet är avgörande för att begränsa toxicitet mot frisk vävnad.

– At Combotope, we focus on cancer-specific glycan–protein targets that conventional antibody approaches cannot selectively address. By combining glycan and protein recognition, we aim to enable a new class of tumor-selective antibodies and expand the range of viable targets in oncology. We are excited to partner with Boehringer Ingelheim to translate this approach into potentially differentiated therapies, säger Ola Blixt, vd för ComboTope.