Nagelsvamp
| Publicerad idag 08:25

Moberg Pharma siktar mot Kina med MOB-015

Text: Kim Liedholm | [email protected]

Samarbetet mellan Moberg Pharma och Karo Healthcare fortsätter att växa. Ett drygt halvår efter att det ursprungliga avtalet tecknades har det nu utökats till att även omfatta Kina. Här ska MOB-015 säljas via så kallad cross-border e-handel under det välkända varumärket Lamisil.

Moberg Pharma utvecklar och kommersialiserar MOB-015, känt under varumärket Terclara, som är en topikal behandling av nagelsvamp baserad på terbinafin. Till skillnad från tablettbehandlingar – som kan ge leverskador och interagera med andra läkemedel – är Terclara en utvärtes behandling som uppnår mykologisk läkning i nivå med tablettbehandling. I registreringsgrundande studier uppnådde 76 procent av patienterna mykologisk läkning, och produkten har marknadsgodkännande i 13 EU-länder.

Samarbetet med Karo Healthcare inleddes i november 2025, då Karo fick rättigheterna att marknadsföra och sälja MOB-015 på 19 europeiska marknader med en sammanlagd befolkning om cirka 500 miljoner. I april 2026 utökades avtalet till Australien, Nya Zeeland, Sydkorea och Taiwan. Nu läggs Kina till.

Fokus på cross-border-marknad

Det nya avtalet avser försäljning via cross-border e-handel – en snabbväxande kanal där Karo sedan tidigare har en etablerad närvaro med sitt fotsvampsläkemedel under Lamisil-varumärket. Moberg Pharma lyfter fram att nagelsvamp och fotsvamp ofta drabbar samma patienter och kan orsakas av samma svamp, vilket gör de två produkterna till naturliga komplement. MOB-015 kommer att marknadsföras under samma varumärke på den kinesiska marknaden. Avtalet ger Moberg Pharma full strategisk flexibilitet att framöver expandera till den betydligt större general trade-marknaden i Kina, vilket dock skulle kräva ytterligare data.

Bolaget bedömer att lanseringen i Kina kan genomföras parallellt med de första europeiska lanseringarna under Karos varumärke.

– Detta är ytterligare ett bevis på det starka partnerskap vi har byggt med Karo Healthcare. På mindre än ett år har samarbetet utökats från Europa till flera marknader i APAC, och nu även Kina. Vår ambition är att etablera MOB-015 som en ledande global behandling för nagelsvamp. Att nu kunna ta ytterligare ett steg in på den kinesiska marknaden är en del av den resan, säger vd Anna Ljung.