Order flow
| Publicerad idag 07:56

Biovica fortsätter fylla på orderboken

SPONSRAT INNEHÅLL | [email protected]

Biovica har fått en ny Pharma Services-order från en befintlig tier 2-kund inom läkemedelsindustrin, som omfattar DiviTum TKa-testning i ett tidigt kliniskt utvecklingsprogram inom bröstcancer där en ny CDK2/4-hämmare utvärderas. Ordern är värd cirka 287 000 dollar och läggs till en tät rad av kommersiella besked från bolaget den senaste tiden.

Uppsalabaserade Biovica utvecklar och kommersialiserar DiviTum TKa, ett blodbaserat biomarkörtest som mäter tymidinkinasaktivitet som ett direkt mått på cancercellernas delningshastighet. Inom affärsområdet Pharma Services säljer bolaget analystjänster till läkemedelsbolag som vill följa hur deras kandidater påverkar tumörproliferationen i kliniska program. Testningen inom den nya ordern kommer att utföras vid Biovicas CLIA-certifierade laboratorium i San Diego.

Provanalysen väntas inledas i januari eller februari 2027 och programmet är planerat att slutföras i december 2029. Tidsplanen innebär att intäkterna kommer att redovisas över flera år snarare än att landa i ett enskilt kvartal.

– This work order adds another clinical development program to our growing Pharma Services portfolio. We have established a strong position among pharmaceutical companies developing the next generation of CDK-targeted therapies, where DiviTum TKa can sensitively capture early and subtle changes in tumor proliferation in response to treatment, säger Theis Kipling, vd för Biovica.

En intensiv period med kommersiella besked

Ordern kommer i en transformativ period. Bokslutskommunikén, som publicerades i juni, visade att omsättningen växte 55 procent till 13,4 miljoner kronor under fjolåret. Pharma Services växte med 72 procent under helåret och för det fjärde kvartalet fördubblades omsättningen. Momentum ser ut att ha följt med in i det nya räkenskapsåret.

Sedan rapporten har bolaget kommunicerat tre order i tät följd. I början av juli utökade Biovica ett Master Services Agreement med en ledande global läkemedelskund, vilket breddade samarbetet bortom aktiviteter enbart för forskningsändamål. En vecka senare kom den nionde ordern från en befintlig kund, värd cirka 1,7 miljoner kronor och omfattande seriell testning under upp till fyra år. Senare följde den första ordern under det utökade ramavtalet, värd omkring 1 miljon kronor och löpande över ungefär två år.

Tillsammans representerar de tre ordrarna ett kontrakterat värde på omkring 5,4 miljoner kronor. Försäljningen kommer att redovisas i takt med att testningen utförs och programmen löper in i 2029 och 2030. Den kortsiktiga intäktseffekten är därmed begränsad, men takten i nya åtaganden är anmärkningsvärd i förhållande till en intäktsbas på 13,4 miljoner kronor.

Pharma Services är det affärsområde som vd Theis Kipling pekat ut som sin högsta strategiska prioritet sedan han tillträdde i maj, och orderflödet ger den prioriteringen något konkret att peka på. Det sker samtidigt som bolaget föreslagit en närmast total ombildning av styrelsen med sikte på att accelerera satsningen i USA, där Immunovias vd Jeff Borcherding föreslås som ny ordförande.

Innehållet i BioStocks nyheter och analyser är oberoende men BioStocks verksamhet är i viss mån finansierad av bolag i branschen. Detta inlägg avser ett bolag som BioStock erhållit finansiering från.