| Publicerad idag 10:54

Xspray Pharma rustar för lansering och utvärderar finansiering

Text: Tommie Anderberg | [email protected]

Xspray Pharma har publicerat sin rapport för det andra kvartalet 2026. Under perioden intensifierades lanseringsförberedelserna i USA och bolaget redovisade ett förbättrat rörelseresultat. Man inväntar nu ett stundande FDA-beslut för Dasynoc och har fastställt en ny väg framåt för Nilopki. Vårens kraftigt övertecknade nyemission stärkte kassan avsevärt, och för att fullfölja kommersialiseringen utvärderas nu ytterligare finansieringsalternativ.

Xspray Pharma utvecklar förbättrade versioner av proteinkinashämmare för cancerbehandling. Under våren har övergången till en kommersiell aktör stått i fokus, med särskild betoning på Dasynoc mot kronisk myeloisk leukemi. Den regulatoriska granskningen hos den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA är i slutfasen, med ett måldatum för beslut satt till den 25 augusti 2026. Xspray uppger att inga utestående frågor inom bolagets egen kontroll återstår ochj att ett godkännande alltjämt hänger på FDA:s utvärdering av bolagets externa tillverkare.

Ny strategi för Nilopki

Samtidigt har strategin för Nilopki omvärderats. Efter att ha mottagit ett Complete Response Letter i juni höll Xspray ett möte med FDA för att klargöra dosnivåer, produktmärkning och tillverkning. Mötet resulterade i en reviderad plan med målet att skicka in en ny ansökan under det fjärde kvartalet 2026. Förskjutningen påverkar den initiala lanseringstidpunkten, men bolaget bedömer fortsatt att marknadspotentialen i USA är betydande.

Utvärderar nya finansieringsalternativ

För att säkerställa lanseringsresurser genomfördes en företrädesemission i april som tillförde cirka 113 miljoner kronor före emissionskostnader. Vid utgången av kvartalet uppgick de likvida medlen till drygt 179 miljoner kronor, vilket möjliggjort en låneamortering om 50,4 miljoner kronor efter periodens utgång. Trots detta framgår det av rapporten att den nuvarande kassan inte räcker för att finansiera verksamheten under de kommande tolv månaderna. Styrelsen utvärderar därför löpande olika finansieringsalternativ för att stödja en framgångsrik kommersialisering, med ett fortsatt fokus på strikt kostnadskontroll.