Sunrise
| Publicerad 16 september, 2026

OncoZenge vill ge cancerpatienter ett alternativ till opioider och lidokain

SPONSRAT INNEHÅLL | [email protected]

Tusentals cancerpatienter tvingas varje år avbryta sin strålbehandling på grund av svår smärta i munhålan. Det befintliga alternativet, lidokain, ger bara kortvarig lindring medan opioider för med sig betydande hälsorisker. Tolv patienter hade i slutet på augusti inkluderats i den registreringsgrundande fas III-studien med BupiZenge och nu genomförs en företrädesemission om 33,3 Mkr för att finansiera studien till avläsning.

Oral mukosit, en inflammation i mun och svalg orsakad av strål- och cellgiftsbehandling, drabbar nästan samtliga patienter som behandlas för huvud- och halscancer. Smärtan kan vara så svår att patienter tvingas avbryta sin cancerbehandling, vilket direkt påverkar prognosen. Trots det är befintliga behandlingsalternativ otillräckliga: lidokain har kort verkningstid medan opioider innebär välkända beroenderisker och otillräcklig lokal effekt mot svår oral smärta.

Mot den bakgrunden har OncoZenge utvecklat BupiZenge, en sugtablett med den aktiva substansen bupivakain, ett lokalt bedövningsmedel med decenniers klinisk dokumentation inom kirurgi, tandvård och förlossningsvård. Formuleringen frisätter substansen långsamt och lokalt i munhålan och ger smärtlindring i minst tre timmar per tablett, utan den systemiska exponering som opioider medför.

Fas III-studien i full gång

I maj 2026 godkändes bolagets kliniska prövningsansökan av europeiska myndigheter, och den 7 juli inkluderades den första patienten i BEAM-Pain-studien. Studien är en randomiserad, öppen multicenterstudie som jämför BupiZenge med lidokain hos patienter med strålningsinducerad oral mukosit vid huvud- och halscancer, med eller utan samtidig kemoterapi.

Studien planeras att inkludera 150 patienter vid upp till tolv kliniker i Sverige, Norge, Danmark och Tyskland, med LINK Medical som klinisk CRO. I slutet av augusti var fem kliniker aktiva och 12 patienter inkluderade. Den sista patienten beräknas vara färdigbehandlad i slutet av 2026, men den faktiska rekryteringstakten avgör tidpunkten för avläsning.

Parallellt med genomförandet av studien pågår förberedelserna inför ansökan om marknadsgodkännande (MAA) i Europa, i nära samarbete med den europeiska partnern Molteni Farmaceutici.

Licensavtal ger global räckvidd

Tanken bakom OncoZenges affärsmodell är att hålla organisationen liten och låta regionala partners stå för kommersialisering och marknadstillträde, medan bolaget kontrollerar klinisk utveckling och regulatorisk strategi. Intäkterna ska komma i form av milstolpsbetalningar och royalties.

Det europeiska avtalet med Molteni Farmaceutici illustrerar modellen: exklusiva kommersialiseringsrättigheter i Europa mot milstolpsbetalningar och royalties om 15 till 20 procent på försäljning. Det regulatoriska godkännandet av fas III-studien utlöste en accelererad milstolpsbetalning om 550 000 EUR från Molteni. I GCC-regionen innehar Avernus Pharma motsvarande rättigheter, och diskussioner förs med ytterligare potentiella licenstagare i regioner som antingen kan ansöka parallellt med Europa-processen eller basera sin registrering på ett framtida europeiskt godkännande.

Bolaget bedömer att den globala årliga intäktsmöjligheten för kommersiella licenstagare överstiger 10 miljarder SEK år 2034. Europa och angränsande marknader som kan tillgodogöra sig ett europeiskt godkännande representerar en möjlighet om uppskattningsvis 4 miljarder SEK. Utöver oral mukosit har bolaget identifierat potentiella framtida indikationer inom tandvård, endoskopi och Burning Mouth Syndrome.

Patent i 17 marknader stärker licensdialogen

För att licenstagare ska kunna bygga ett affärscase krävs tydlighet kring hur länge och i vilka marknader patentskyddet gäller. I slutet av augusti 2026 meddelade OncoZenge att bolaget slutfört nationella och regionala patentansökningar i 17 jurisdiktioner inom ramen för PCT-processen, inklusive USA, EU, Kina, Japan och Sydkorea, samt ett antal ytterligare asiatiska marknader som Thailand, Vietnam, Indonesien och Malaysia.

Ansökningarna genomfördes med stöd av den positiva internationella patentberedning som erhölls i mars 2025. Om de beviljas ger de patentskydd till 2045 och kompletterar befintliga beviljade patent som skyddar BupiZenge till 2032/33.

Emissionen i korthet

Teckningsperioden löper till och med den 18 september 2026. Bolaget tar in upp till 33,3 Mkr med en teckningskurs om 3 kronor per aktie. Emissionen är täckt till 80 procent genom teckningsförbindelser och garantiåtaganden: styrelseledamöter, ledning och större aktieägare har tecknat sig för 5,5 Mkr, och Vator Securities AB garanterar ytterligare 21,2 Mkr.

Nettolikviden om cirka 27,8 Mkr fördelas i prioritetsordning: 65 procent till genomförandet av fas III-studien och förlängning av bolagets runway, 25 procent till MAA-förberedelser, och 10 procent till allmänna företagsändamål inklusive affärsutveckling och patent.

Life Science Invest Fund går in

Bakom garantiåtagandet, via put-optionsavtal med Vator Securities, har Life Science Invest Fund (LSIF) med Jan Poulsen som vd, gått in som lead investor i emissionen trots att fonden normalt inte investerar i bolag i klinisk fas. Poulsen uppger att fonden ser ett väldesignat fas III-program och på sikt en reell möjlighet för BupiZenge att bli standardbehandling för de patienter som i dag saknar tillräckliga alternativ.

Bland övriga investerare märks John Haurum, tidigare vd för det brittiska antikroppsbolaget F-star och medgrundare av Symphogen, i dag styrelseordförande i bland annat Saniona och Monivent. Erik Selin, storägare och styrelseordförande i Fastighets AB Balder, är en aktiv privatinvesterare inom life science. Dessutom deltar en life science-fokuserad family office. Styrelseordförande Daniel Ehrenstråhle uppger att gruppen gick in efter en detaljerad genomgång av bolagets kliniska program och regulatoriska väg.

I en kommentar till BioStock säger vd Stian Kildal:

– Efter framstegen med att erhålla europeiskt godkännande för start av fas III, och pågående patientrekrytering i Norge, Sverige, Danmark och Tyskland, är vi glada att nu kunna adressera den sista stora osäkerheten för BupiZenge programmet, genom mer robust finansiering. Vi är riktigt glada över det stöd vi nu ser från långsiktiga existerande ägare, och ser fram mot att välkomna nya ägare med på vår vidare resa mot marknad.

Teckna i OncoZenge emission

Sammanfattning

BioStock är en nyhetstjänst och tillhandahåller inte investeringsrådgivning, förmedlar inga investeringsorder och tar inget ansvar för agerande och/eller eventuell förlust eller skada av något slag som grundar sig på användandet av innehåll som publicerats på BioStock.se. Varje investeringsbeslut fattas istället självständigt av den enskilde investeraren. Innehållet i BioStocks nyheter och analyser är oberoende men då BioStocks verksamhet delvis är finansierad av bolag i branschen kan BioStocks webbplats innehålla nyheter om bolag som BioStock erhållit finansiering från. Detta material har upprättats i marknadsföringssyfte och är inte och ska inte anses utgöra ett prospekt enligt gällande lagar och regler. De fullständiga villkoren för företrädesemissionen och mer information om bolaget har redovisats i ett prospekt som offentliggjorts och publicerats på nämnda bolags hemsida.