| Publicerad 21 augusti, 2025

TrackPaw Scientific får in FSG Fund II och Industrifonden som investerare

Text: Hanna Norrlid | [email protected]

FSG Fund II och Industrifonden har investerat 2,3 miljoner euro i TrackPaw Scientific i en kapitalanskaffning tillsammans med befintliga aktieägare. Kapitalet ska göra det möjligt för bolaget att ta steget från nuvarande beta-stadie till en kommersiell lansering av bolagets AI-baserade djurövervakningssystem i Norden under andra halvan av 2026.

TrackPaw Scientific grundades 2022 och har sitt huvudkontor i Lund. Bolaget utvecklar ett övervakningssystem som addresserar en av de främsta orsakerna till att kliniska utvecklingsprojekt misslyckas: subjektiva och inkonsekventa slutsatser från djurbaserade prekliniska studier.

Bolagets sensorteknik och maskininlärningsmodeller gör det möjligt att övervaka och analysera djurens beteende och vikt i realtid direkt i buren. På så sätt får forskarna mer objektiva och tillförlitliga studiedata, vilket både kan bidra till ökat välbefinnande för djuren och påskynda utvecklingen av nya läkemedel.

Säkrar 2,3 MEUR för utveckling fram till lansering

Bolaget har tidigare fått in kapital från bland annat Almi Invest och Vinnova och välkomnar nu två nya, välrenommerade investerare – FSG Fund II och Industrifonden. Tillsammans har de lett en kapitalanskaffning på 2,3 miljoner euro, varav 0,5 miljoner euro kommer från från befintliga ägare.

Finansieringen gör det möjligt för TrackPaw att gå från nuvarande betastadium med utvalda globala läkemedelspartners till en kommersiell lansering i Norden under andra halvåret 2026.

Vd och medgrundare Liza T. Albrektson framhäver det betydelsefulla stödet från FSG Fund II och Industrifonden samt hur behovet på marknaden ser ut för bolagets produkt:

– The team and board are truly honoured to have such prominent investors backing us and our mission. The investment truly symbolizes an unmet need in the market that we have a solution for. We’re now ready to emerge from stealth mode and work towards satisfying the hungry preclinical and breeding market with 24/7 cutting-edge insights.

TrackPaw Scientifics CTO och medgrundare berättar mer

Erik Månsson, CTO och medgrundare, TrackPaw Scientific

BioStock kontaktade TrackPaw Scientifics CTO och medgrundare Erik Månsson för att få veta mer om bolagets system och om hur kapitaltillskottet kommer att användas.

Kan du kort beskriva hur TrackPaws system fungerar i praktiken och vilka fördelar det har jämfört dagens metoder för djurövervakning i prekliniska studier?

– Vårt system integrerar kraftsensorer och RFID-läsare i golvet av en egentutvecklad bur som ersätter den ordinarie buren. Datan från sensorerna strömmas upp 24/7 till vår cloudlösning där den behandlas i realtid, och de resulterande insikterna görs tillgängliga för kunden.

– Jämfört med andra liknande system, som i de flesta fall baseras på kameror, är den största fördelen att vi kan mäta vikt kontinuerligt. Genom att göra det reducerar vi kraftigt behovet att manuellt hantera djuren dagligen, vilket undviker ett stort stressmoment för djuren och sparar tid för personalen.

Vilka typer av prekliniska studier har ni hittills testat systemet i, och vilka resultat har ni sett?

– Vi har testat systemet i många olika typer av prekliniska studier, bland annat inom CNS. Även om vi inte kan dela detaljerade resultat av konfidentialitetsskäl kan vi säga att de har tagits emot med stort intresse och nyfikenhet, och vi ser tydliga tecken på att det ger forskarna värdefulla insikter som annars är svåra att fånga.

Kan du berätta mer om var ni befinner er i utvecklingsarbetet just nu?

– Grunden är lagd och konceptet är bevisat. Det finns en fungerande prototyp som testas av flera kunder i riktiga miljöer i riktiga studier. Nu jobbar vi hårt med att möta kundernas krav kring prestanda och integration i deras miljöer, både inom mjukvara och hårdvara. Nu rampar vi upp teamet på alla fronter för att ta produkten till nästa nivå.

Vilken roll spelar AI och maskininlärning i er lösning?

– Det kommer ha en större och större roll efterhand som vi ökar nivån på insikter som vi ger våra kunder. Vår datahantering är byggd från grunden för att kunna utnyttja ML, och redan idag har vi relativt stora dataset att jobba med. För de fundamentala metrikerna så som just viktestimeringen använder vi i dagsläget ingen ML, men vi ser det som helt avgörande för steget vidare mot t.ex. sjukdomsmodeller.

– Medan de inte är en del av själva systemet har LLM:s varit till extremt stor hjälp för oss i utvecklingen. Vi ser det som en självklarhet att investera i de bästa modellerna till våra ingenjörer, och det går inte att understryka nog hur mycket det hjälpt oss att attackera och lösa nya problem på tidigare okänd mark.

Kapitalet från FSG Fund och Industrifonden ska ta er från beta-stadiet till en färdig produktdesign som är redo att lanseras i Norden 2026 – vilka är de viktigaste milstolparna på vägen dit?

– Ur ett tekniskt perspektiv: prestanda och robusthet. När kunden kan använda våra burar utan att ens tänka en sekund på att det är en TrackPaw-bur, samtidigt som de får de vitala insikterna de behöver, då har vi passerat den viktigaste milstolpen. Det är där vi kommer ha vårt fokus och lägga våra resurser den kommande tiden. Detta går hand i hand med att förbereda för CE-märkning av systemet, vilket givetvis är en annan viktig milstolpe på vägen till lansering.

Vad betyder det för er att ha FSG Fund II och Industrifonden som nya investerare, både ur ett strategiskt och operativt perspektiv?

– Mycket. Det har redan lyft hela teamet till en ny nivå. Operativt hjälper det oss att förstärka teamet ytterligare för att nå våra milstolpar. Strategiskt gör deras tyngd, erfarenhet och nätverk det lättare att öppna dörrar mot framtida partners och kunder.

Hur ser TrackPaws långsiktiga vision ut och vilka mål siktar ni på att ha uppnått inom de kommande fem åren?

– Vår långsiktiga vision är att bli den självklara lösningen för övervakning av forskningsmöss. Inom fem år vill vi vara etablerade på flera marknader, stödja alla de vanligaste burtyperna och ha en stark position inom uppfödning. På längre sikt är målet att möjliggöra virtuella kontrollgrupper genom återanvändning av data – något som både kan effektivisera studier och samtidigt minska användningen av forskningsdjur.