Jenny Sundqvist, vd Navinci Diagnostics
| Publicerad 24 oktober, 2025

Navincis vd om tekniken: ”Vi visar hur proteiner verkligen samverkar”

SPONSRAT INNEHÅLL | [email protected]

Hur interagerar proteiner med sin omgivning? Det är den centrala frågan för Navinci Diagnostics, som fått stor uppmärksamhet för sin metod för proteinanalys. Stärkta av de senaste årens växande marknadsintresse lägger bolaget nu i nästa växel. BioStock har pratat med vd Jenny Sundqvist för att få veta mer om Navinici, utvecklingen och planerna framåt.

Kroppens proteiner kan ses som biologins byggstenar. De fyller en mängd funktioner som driver livets processer, varför det är centrala för vår förståelse av sjukdomsförlopp och inom läkemedelsutveckling. För att studera proteiner har Navinci Diagnostics tagit fram en teknologi kallad in situ proximity ligation assay, där forskaren färgar ett specifikt protein, och/eller proteininteraktion för att kunna lokalisera det i vävnadsprov, celler eller organoider – och på så sätt lägga det enorma pussel som kroppen utgör.

För att fullt kunna förstå biologiska mekanismer och läkemedelseffekter räcker det inte med att kartlägga proteinerna. Det är också viktigt att se hur de interagerar med andra proteiner och molekyler i sin närmiljö. Vikten av detta kan inte underskattas och dess roll är så prominent att den högt ansedda vetenskapliga tidskriften Nature utsåg ”spatial proteomics” till ”method of the year 2024”.

Samma DNA som Olink

Grunden är byggd på Uppsalaforskaren Ulf Landegrens molekylärbiologiska metoder för proteinanalys. Verksamheten är kanske mest känd genom Olink, som Navinci knoppade av 2016 och som sedan köptes upp av Thermo Fisher för 3,1 miljarder USD 2023. Navinci har efter avknoppningen gått vidare och utvecklat en än mer precis teknologi för proteinanalys och driver forskningsfronten inom området.

Där dagens proteinanalysteknik bara har förmågan att kartlägga proteiner kan Navinci med stor noggrannhet även visa hur de interagerar med sin omgivning, eller ändras efter det att ett potentiellt läkemedel tillförs. Teknologin kan användas i vävnad och celler, vilket är viktigt för att kunna förstå vad som händer ”in situ”, på den ursprungliga platsen – med andra ord för att beskriva processer eller observationer som sker inom kroppens naturliga sammanhang.

Ett exempel: PD-1/PD-L1

Hur kan det då spela roll? Ett exempel är de framgångsrika checkpointhämmarna som riktar in sig på proteinerna PD-1 och PD-L1. För att avgöra vilka patienter som är lämpliga för behandlingen har man traditionellt mätt uttrycket av PD-L1.

Logiskt kan tyckas, men med hjälp av Navincis teknik har forskare kunnat visa att cancerpatienter med högt uttryck av PD-L1-proteinet inte nödvändigtvis får någon hjälp av checkpointhämmare. I stället visade det sig vara själva interaktionen mellan PD-1 och PD-L1 som spelar roll – en upptäckt som öppnar dörren för en mer tillförlitlig metod för att avgöra huruvida en patient blir hjälpt av en checkpointhämmare eller inte.

Stort sug på marknaden

Det här är bara ett exempel på hur Navincis teknik används för att skapa förståelse kring kroppens många mysterier och av försäljningstrenden att döma är bolaget inte ensamt om att se dess värde. Sedan 2021 har man haft en genomsnittlig årlig tillväxt på 37 procent. För 2024 landade försäljningen på 10,6 miljoner kronor och för helåret 2025 förväntas försäljningen uppgå till mellan 17 och 19 miljoner kronor.

De starka siffrorna verkar alltså fortsätta även i år och vid en framåtblick finns det anledning att tro att trenden kommer att hålla i sig. Under hösten lanseras möjligheten till multiplexing – dvs. att man kan titta på flera olika proteiner och/eller interaktioner samtidigt. Den förmågan kommer enligt bolaget att öppna upp helt nya möjligheter för effektivare forskning.

Vd kommenterar

Vilka förväntningar kan man då ha på Navinci? BioStock kontaktade Navincis vd Jenny Sundqvist för att ta del av hennes tankar.

Om vi börjar med att jämföra er teknik med den som finns etablerad på marknaden i dag, kan du berätta lite mer om vad det är som särskiljer er?

– Det finns ingen som gör exakt det vi gör, men i allmänhet kan man säga ett par saker:

– För det första möjliggör vår teknologi multiplexing, dvs. du kan inte bara titta på ett protein, utan flera proteiner på en gång. På så vis kan du till exempel kartlägga en signalväg in i en cellkärna eller kartlägga flera proteininteraktioner och enskilda proteiner samtidigt. Detta ger mycket bättre insikt än att bara titta på en sak i taget. Dessutom, om du använder human vävnad är det avgörande att få ut så mycket information som möjligt ur ditt värdefulla prov.

– Vår teknologi är dessutom plattformsoberoende. Man ska komma ihåg att varje analys behöver hårdvara för att visualisera resultatet, i grunden ett mycket sofistikerat och dyrt mikroskop. Vår teknologi är plattformsoberoende, vilket innebär att en forskare kan använda den på vilket instrument de än har i sitt labb, utan att behöva köpa ny dyr utrustning.

– Jag skulle också vilja nämna det enorma stöd vi har från KOL:er. Vi samarbetar med välkända forskare inom området och det är extremt givande att se och höra deras genuint positiva åsikter om vår teknologi.

Vilken är den typiska kunden?

– Vi säljer till flera olika typer av kunder, framför allt till akademiska forskningsgrupper och större och mindre läkemedelsbolag. Kunder använder vår teknologi antingen för att förstå en sjukdom eller för att förstå hur, och om, deras potentiella läkemedelskandidat fungerar. För närvarande säljer vi produkter enbart för forskningsändamål. Dock skulle teknologin teoretiskt sett också kunna användas i en klinisk diagnostisk miljö.

Om du tittar i spåkulan lite, vad tror du kommer att bli möjligt med er teknik framöver, som man inte kan göra i dag?

– När vi blickar framåt finns det potential för mycket högre plexning än vad som finns tillgängligt idag. Idag erbjuder vi detektion av upp till 8 proteiner eller interaktioner. Dock är dagens hårdvara en begränsande faktor, vilket inte har med vår teknologi att göra. Teoretiskt sett skulle vi kunna genomföra mycket högre plexning, vilket skulle kunna öppna flera dörrar inom proteinforskningen. Vi behöver bara försöka få hårdvaruproducenterna att hänga med.

– Utöver det kan maskininlärning ge oss enorma fördelar i analys och förståelse av data. Ju högre plexning och ju fler bilder och data du har, desto svårare och mer tidskrävande är det att förstå datan. Idag sitter vi på världens största bibliotek av funktionella proteomikbilder. Jag är spänd över att se hur vi kan kombinera vår teknologiexpertis och expertis inom bildanalys för att utnyttja den tillgången.

För att ta ett steg tillbaka så baseras er teknik på samma grund som Olink står på. Vilken draghjälp har ni haft av att förknippas med det namnet?

– Olinks resa är så klart motiverande och känd av många. Dock är det Navinci gör nu helt annorlunda, så jag föredrar att inte kopplas direkt till Olink. Vår gemensamma nämnare är att Ulf Landegren är grundaren, vilket också gäller för många andra företag. Det som Navinci har kunnat utveckla de senaste åren är banbrytande i sig själv och vi står stadigt på våra egna ben.

Olink såldes 2023 för 3,1 miljarder USD. Är det den typen av förväntan vi ska ha på Navinci framöver?

– När Olink knoppades av var det fortfarande ett mycket litet företag med lovande teknologi. Man måste komma ihåg att det tog ett talangfullt team många år att bygga upp det till vad det blev. Man bör aldrig anta att ett företags resa kommer att se ut på samma sätt som ett annat. Å ena sidan gör Olink analyser i blod, vilket generellt är lättare att få tag på och därmed tillåter snabbare tillväxt. Å andra sidan är Navincis teknologi mycket mer avancerad, så det är omöjligt att säga vad framtiden kan ge. Jag har en stark tro på vad Navinci kan uppnå och vår resa kommer att vara vår egen.

Ni släppte multiplexing under hösten, som en tjänst där man skickar in sina prover till er för analys. Vad blir nästa steg?

– Den 30 september lanserade vi en multiplexningstjänst där forskare kan designa anpassade 4-8-plex-paneler från validerade mål. Vi har för närvarande 50 mål att välja bland, vilket ger forskarna ett brett urval av vilka proteiner och interaktioner de kan undersöka. Vid årets slut kommer vi att ha validerat och lanserat minst ytterligare 25 mål. Under 2026 planerar vi att lansera multiplexning som ett kit. Det kommer att göra det möjligt för forskare att utföra analysen i sina egna laboratorier om de föredrar det.

Ni visar redan en stark tillväxt. Vilka är förväntningarna på introduktionen av multiplexing?

– Försäljningen under 2024 och hittills under 2025 har enbart bestått av kit, så det är kärnan i vår verksamhet. Därför förväntar vi oss att det stora lyftet kommer när vi lanserar våra nya multiplexningskit 2026. Tjänsten som precis lanserats kommer att göra det möjligt för oss att få värdefull insikt i de mest efterfrågade målen och därmed låta oss finslipa vårt erbjudande.

Om du blickar framåt på den kommande 12-månadersperioden, vilka milstolpar ser du framför dig då?

– Spännande tider väntar och vi har mycket på gång på Navinci! Vi har genomfört en omorganisation som stämmer överens med framtida ambitioner och en nyligen reviderad strategi. Den nya organisationen trädde i kraft den 1 september och vi befinner oss nu mitt i rekryteringen av nyckelkompetenser.

– Därför kommer de kommande månaderna att handla om uppbyggnad och introduktion av ett nytt team. Vi har också reviderat vår långsiktiga strategi och kommer exempelvis att bygga upp inom områdena bildanalys och data. Våra analyser genererar extrema mängder data, vilket erbjuder potential för oss att hjälpa våra kunder att analysera och förstå vad som syns. Vi har satt en ambitiös strategi för att bygga upp detta, och en kapitalanskaffning kommer att genomföras under 2026 för att finansiera uppbyggnaden.

– Sist men inte minst ser jag fram emot ett antal nya vetenskapliga publikationer som kommer att visa vad vår teknologi kan åstadkomma.

Innehållet i BioStocks nyheter och analyser är oberoende men BioStocks verksamhet är i viss mån finansierad av bolag i branschen. Detta inlägg avser ett bolag som BioStock erhållit finansiering från.