RFK
| Publicerad 12 juni, 2025

RFK Jr. utser nya medlemmar till vaccinkommitté

I tisdags avsatte USA:s hälsominister Robert F. Kennedy Jr. samtliga medlemmar i CDC:s Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), den expertkommitté som ger rekommendationer om vaccinpolicy i USA. Nu har han gjort sitt nästa drag och utsett nya medlemmar till kommittén, bland dem finns den svenske epidemiologen och biostatistikern Martin Kulldorff.

Utnämningen följer alltså på Kennedys beslut att avsätta samtliga 17 tidigare medlemmar i kommittén, med motiveringen att de hade intressekonflikter. Kennedy har länge varit en framträdande vaccinskeptiker och har kritiserat tidigare kommittémedlemmar för att vara för nära kopplade till läkemedelsindustrin. Konkreta exempel eller anklagelser har dock uteblivit.  

Kontroversiella namn i ny sammansättning

När de tidigare medlemmarna avsattes framgick att kommitténs planerade möte den 25-27 juni fortfarande låg fast. Men vem skulle komma? Svaret kom med beskedet om det åtta nya medlemmarna i ACIP, som utgörs av en sammansättning ifrån olika professionella bakgrunder där flera har gjort sig kända för kritik mot vacciner och pandemihantering. Svenske Martin Kulldorff sparkades från sin professur vid Harvard förra året och är en av författarna till Great Barrington-deklarationen, som i oktober 2020 förespråkade en mildare folkhälsostrategi mot covid-19. Han har tidigare ingått i en undergrupp inom ACIP med fokus på vaccinsäkerhet.

Andra namn som måste ses som kontroversiella är Robert Malone, känd för sitt högljudda motstånd mot covid-vacciner, i synnerhet mRNA-vacciner, och Vicky Pebsworth, som är kopplad till  National Vaccine Information Center, en organisation som varnar för riskerna med vaccin.

I ett inlägg på plattformen X förklarar Kennedy utnämningarna med att de nya medlemmarna är kvalificerade forskare som kommer att ställa krav på evidensbaserad medicin och säkerhet innan de kommer med nya vaccinrekommendationer.

Beslutet att ersätta hela kommittén har dock väckt oro bland såväl folkhälsoexperter som läkemedelsindustrin. Kritiker menar att förändringen kan underminera förtroendet för vaccinrekommendationer och påverka folkhälsopolitiken negativt.

Fortfarande oklart kring nästa ACIP-möte

Som tidigare nämnts är nästa ACIP-möte är planerat till den 25–27 juni, men frågan kvarstår om och i så fall i vilken form detta möte kommer att hållas. Kommittén kan endast fatta beslut om ett beslutsmässigt antal ledamöter är närvarande, vilket enligt dess senaste riktlinjer definieras som när ”mer än hälften av de röstberättigade medlemmarna är på plats.” Enligt Dorit Reiss, professor vid UC Law som uttalat sig till National Public Radio, räcker de åtta medlemmarna Kennedy har utsett inte för beslutsmässighet i den 19-ledamotsstarka kommittén. Därför måste minst två ex officio-medlemmar från andra Department of Health and Human Services-myndigheter tillfälligt få rösträtt för att mötet ska kunna genomföras med giltiga beslut.