IVF-spruta
| Publicerad igår 14:19

Ferring satsar upp till 1,4 miljarder dollar på snabbare provrörsbefruktning

Text: Kim Liedholm | [email protected]

Schweiziska Ferring köper det amerikanska bioteknikbolaget Gameto i en affär som kan bli värd upp till 1,4 miljarder dollar. Gameto har utvecklat en metod där ägg mognar utanför kroppen med hjälp av celler från stamceller, något som kan korta en provrörsbefruktning från omkring två veckor till några dagar.

Den som genomgår provrörsbefruktning, eller in vitro-fertilisering (IVF), vet hur krävande det är. I omkring två veckor tar kvinnan dagliga hormonsprutor för att så många ägg som möjligt ska mogna i äggstockarna. Därefter tas äggen ut och befruktas, eller fryses ned för senare användning. Processen är både påfrestande och dyr, och ofta krävs flera försök innan en graviditet lyckas.

Gameto vill förändra det. Bolagets metod Fertilo bygger på stödceller för äggstockarna som har tagits fram ur så kallade inducerade pluripotenta stamceller. I stället för att äggen mognar i kroppen under en lång hormonbehandling, tas de ut i ett tidigare skede och får mogna färdigt i laboratoriet tillsammans med stödcellerna. Enligt Gameto kan det minska behovet av hormonsprutor och korta både IVF och nedfrysning av ägg till så lite som tre dagar.

Redan i bruk utanför USA

Fertilo är redan godkänt för användning i bland annat Australien och delar av Latinamerika. De första barnen som har kommit till med hjälp av metoden har fötts, och i augusti i fjol rapporterade Gameto fem födda barn och mer än 20 graviditeter. I USA pågår en fas III-studie, som enligt bolaget är den första randomiserade, dubbelblinda och kontrollerade studien av ägg som mognar utanför kroppen.

Gameto grundades 2020, har sitt säte i New York och bygger på en plattform för cellteknik som har tagits fram tillsammans med genetikern George Church vid Harvard Medical School. Sedan starten har bolaget tagit in 127 miljoner dollar. Utöver Fertilo utvecklar det Deovo, en modell av det kvinnliga fortplantningssystemet i laboratoriet som ska användas för att ta fram nya läkemedel för kvinnor, och Ameno, en cellterapi som ska fördröja klimakteriet.

Ferring har redan flera läkemedel för fertilitetsbehandling på marknaden, och köpet stärker bolagets portfölj inom reproduktionsmedicin. Med Fertilo får bolaget en teknik i sen klinisk utveckling som redan används på flera marknader, och genom Deovo och Ameno även projekt inom andra delar av kvinnohälsan. Hur mycket Ferring betalar direkt framgår inte.