Pfizer är inte färdig där, utan spyr ordentligt med galla över sin kollega:
– It is an attempt by a company with a dominant market position to suppress competition in violation of law by taking over an emerging American challenger. It is also structured in a way to circumvent antitrust laws and carries substantial regulatory and executional risk. The proposal is illusory and cannot qualify as a superior proposal under Pfizer’s agreement with Metsera, and Pfizer is prepared to pursue all legal avenues to enforce its rights under its agreement.
För det första har Pfizer helt fel i det, i alla fall om man frågar Metsera, som själva föredrar Novo Nordisks bud. 56,50 USD per aktie är Novo beredda att betala, plus en extra köpeskilling om 21,25 USD per aktie ifall bolagets lyckas nå marknad. Totalt är budet värt omkring 8,5–9 miljarder USD.
Pfizer har föreslagit ett liknande upplägg, men är änsålänge inte beredda att betala lika mycket. Det svavelosande svaret ger uppfattningen av att bolaget blev helt taget på sängen av Novos manöver. De har fyra dagar på sig att bestämma sig.
Lovande långtidsverkan
Vad är det då som gör Metsera så åtråvärt? Huvudanledningen stavas MET-097i, en långtidsverkande GLP-1-receptoragonist som ska göra det möjligt för patienter att dosera en gång i månaden i stället för en gång i veckan. Inte nog med det. Viktminskningen ska vara något i hästväg. I fas II har MET-097i visat på en genomsnittlig viktnedgång på 14,1 procentenheter mer än placebo efter 28 veckors behandling – utan tecken på platå.
Jämförelsen haltar, men i sammanhanget kan man nämna att Eli Lillys Zepbound och Novos Wegovy presterade 20,2 respektive 13,7 procents viktnedgång på 72 veckor i en studie som jämförde de båda preparaten.
Dessutom verkar MET-097i vara väl tolererad. Det är ganska vanligt att patienter avbryter den här typen av behandling på grund av biverkningar, men i en av Metseras två fas II-studier var det bara knapp 3 procent av deltagarna som valde att avbryta. Klassledande, om du frågar bolaget självt.
Lilly rider framgångsvågen
En värdig utmanare till Eli Lilly, som just nu skördar stora framgångar med Mounjaro och Zepbound. När bolaget rapporterade av sitt tredje kvartal nyligen låg försäljningen för de båda läkemedlen på 6,2 respektive 3,6 miljarder USD, vilket motsvarade tillväxt på 109 respektive 184 procent. Marknaden verkar vara helt omättlig och med tanke på Elis starka kliniska ställning är det inte konstigt att Novo nu väljer att vara aggressiva på förvärvsfronten. På bara en månad har man annonserat affärer till ett värde av 16,3 miljarder USD.
Vi får se om Pfizer har något ordentligt svar på Novos knep, eller om det kommer stanna vid sura miner. Det vore onekligen pinsamt för jätten att bli utelåst från obesitasfesten – Metsera var ju tänkt att vara bolagets biljett in efter misslyckandet med danuglipron.
Nästa vecka presenterar Novo sin Q3:a och man ska nog inte bli förvånad om vi får se mjuk försäljning och dystra prognoser. Då gissar jag att ett Metsera-förvärv kan agera krockkudde.
Kim Liedholm
Redaktör