EU blindfold
| Publicerad idag 11:55

Europa saknar en plan – och big pharma börjar tröttna

Text: Kim Liedholm | [email protected]

Eli Lilly och Boehringer Ingelheim meddelade i veckan att de drar ned sina planerade investeringar i Tyskland med minst en miljard dollar vardera. Bakgrunden är ett tyskt reformförslag som syftar till att pressa ned priserna på läkemedel för att minska statens sjukvårdskostnader. Det är ett begripligt politiskt mål. Men reaktionen från industrin är ett varningstecken som Europa inte bör ignorera.

Lilly halverar sin planerade investering på 2,3 miljarder euro i landet, vilket bland annat innebär att den nya produktionsanläggningen i Alzey – tänkt att tillverka injektionsbehandlingar mot obesitas – nu planeras köras med halv kapacitet och sysselsätta ungefär 500 personer i stället för planerade 1 000. Vd David Ricks sade till Handelsblatt att den frigjorda kapitalet troligen styrs om till USA. När politikerna inte levererar förutsägbarhet väljer industrin alltså att investera någon annanstans.

Och det är inte ett isolerat tyskt fenomen. Samma mönster sågs i Storbritannien förra året, när Lilly, Merck, Sanofi och AstraZeneca alla minskade sin närvaro eller sina planerade satsningar i landet med hänvisning till ett ogästvänligt affärsklimat. Storbritannien valde till slut att göra en uppgörelse med USA – frihandel mot läkemedelstullar i utbyte mot justerade värderingsregler för nya läkemedel. En pragmatisk lösning, men knappast något som bottnar i en sammanhållen europeisk strategi.

USA Kina utökar avståndet

Det är just det som är problemet. Boehringers talesperson konstaterar att ”medan marknader som USA och Kina fortsätter att öka sitt försprång inom forskning och utveckling av innovativa läkemedel, ser vi en försämring av det europeiska klimatet.” Det är en hård men rättvis beskrivning. EU försöker på central nivå stärka biotechsektorn med kapitalinjektioner och reforminitiativ. Samtidigt agerar enskilda länder som Tyskland på ett sätt som aktivt motverkar samma mål. Det vittnar inte om en enad strategi.

Novartis vd Vas Narasimhan formulerade det kärnfullt redan för fem veckor sedan: ”Policyer som den här sänder fel signal till en höginnovativ industri som vår, där vi ser USA och Kina aktivt investera i biotechekosystemet för att göra det konkurrenskraftigt.”

Läkemedelspriserna är en legitim politisk fråga. Patienter och skattebetalare har rätt att kräva att nya läkemedel är tillgängliga och rimligt prissatta. Men det går inte att subventionera innovation med ena handen och pressa ned priserna med den andra utan att fundera på vad som händer med investeringsviljan. Big pharma gör sina kalkyler – och om Europa inte erbjuder en förutsägbar miljö väljer de helt enkelt att placera sina miljarder någon annanstans.

Kina rör sig koordinerat framåt medan USA försöker försvara sin pole position med att bygga murar. Europa famlar fortfarande efter en gemensam riktning. Så länge enskilda länder kan underminera den europeiska konkurrenskraften med nationella reformer som saknar hänsyn till helheten, kommer trenden knappast att brytas.

Innehållet i BioStocks nyheter och analyser är oberoende men BioStocks verksamhet är i viss mån finansierad av bolag i branschen. Detta inlägg avser ett bolag som BioStock erhållit finansiering från.